Menu

Jak obniżyć koszt budowy domu? Kilka prostych wskazówek

Budowanie domu jest przedsięwzięciem niezwykle kosztownym, długotrwałym i skomplikowanym. Niestety, tylko niewielki odsetek ludzi może pozwolić sobie na wielką willę z basenem. Mimo tego stale rośnie liczba osób, dla których niewielki kawałek swojej ziemi jest niezwykle cenny, nawet jeśli dom miałby być mały. Wystarczy aby pomieścił całą rodzinę oraz przyjaciół, prawda?

Czy Twoim marzeniem jest posiadanie swojego domu, z dala od zgiełku, miasta i cywilizacji? Jesteś szczęśliwym posiadaczem kawałka ziemi? Potrzebujesz rzeczowych rad, jak tanio zbudować dom i czy jest to w ogóle możliwe? Poznaj kilka wskazówek, jak obniżyć koszt budowy oraz na czym lepiej nie oszczędzać.

Budowanie domu – obniż koszt

Są zagadnienia, na których absolutnie nie warto oszczędzać, jednak je wymienię i opiszę w dalszej części artykułu. Skupmy się najpierw na kwestiach, dzięki którym w Twoim portfelu może zostać odrobinę więcej pieniędzy.

Budowanie domu a działka

Pierwszą kwestią będzie DZIAŁKA. Wiem, że brzmi to niewiarygodnie, ale tak- na działce budowlanej można nieco zaoszczędzić. Jest to element niezwykle istotny, jednak sama lokalizacja nie wpłynie na trwałość czy wykończenie domu. Faktem jest, że koszt działek zależy od wielu czynników. Na ostateczną cenę ma wpływ np. region kraju, umiejscowienie (odległość do centrum miasta, szczere pole, mała wioska na uboczu), dostęp do kanalizacji i inne. Nowoczesne domy są stawiane obecnie niemal wszędzie. Mówi się, że najtańsza działka to taka, znajdująca się daleko od centrum aglomeracji miejskiej. Obserwując trendy możemy jednak dojść do wniosku, że modne stało się kupowanie działek na malowniczych wsiach. Ich ceny również poszły w górę. Tak naprawdę, w grę wchodzi tutaj popularność miejscowości. Tam gdzie są atrakcje turystyczne, ceny działek mogą być znacznie większe. Skrupulatność i cierpliwość w szukaniu odpowiedniej i taniej parceli to klucz do sukcesu.

Projekt

Drugą kwestią jest PROJEKT DOMU. Wiadomo, że bez jakiegokolwiek planu czy koncepcji, budowa może zakończyć się katastrofą, nawet jeśli materiały budowlane były najwyższej jakości. Zakup gotowego planu/projektu jest opcją budżetową. Dopasowywanie i nieustanne zmienianie planów architektonicznych u specjalisty może nas słono kosztować. Obecnie na rynku powstaje niezliczona ilość wartościowych i dobrze przemyślanych projektów, za niewielkie pieniądze. Wiadomo, że znalezienie odpowiedniego projektu będzie czasochłonne, jednak tym sposobem zaoszczędzimy sporo pieniędzy.

Nowoczesne domu – forma i wielkość

Trzeci aspektem jest FORMA i WIELKOŚĆ domu. Budowanie domu obarczone jest wielokrotnymi, trudnymi wyborami. Wiadomym jest, że kształt naszych czterech kątów jest dla nas bardzo istotny. Jednak, decydując się na prostą formę, bez udziwnień obniżamy znacznie koszt budowy. W tym przypadku, najlepiej sprawdzają się domy parterowe, które mają regularną bryłę i optymalnie dostosowaną powierzchnię. Nic dziwnego, nowoczesne domy coraz częściej wyglądają właśnie tak. Na tym etapie dokładnie przemyśl również wielkość domu i ilość pomieszczeń. Nie ma sensu przepłacać za niewykorzystaną później przestrzeń!

Budowanie domu – z piwnicą czy bez?

Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, odpowiedź jest tylko jedna- bez. Budowanie domu z piwnicą, podwyższa ogólny koszt o około 15%. Jeśli na etapie projektowania i planowania wiesz, że dodatkowa przestrzeń w postaci piwnicy nie będzie Ci potrzebna, zrezygnuj z tego pomieszczenia. Jeśli szczególnie zależy Ci na miejscu do przechowywania, możesz zbudować małe pomieszczenie na powierzchni działki, tzw. kotłownię czy spiżarnię.

Nowoczesne domy – jaki dach?

Ostatnią ważną kwestią jest wybór dachu. Czy wiesz, że może on pochłonąć aż 40% kosztów całej budowy? Finanse czy osobisty gust to nie jedyne kwestie, które decydują o tym, jaki dach wybrać. Ważny jest również plan zagospodarowania terenu. Czasem wymusza on zbudowanie dachu dwuspadowego (opcja droższa). Jeśli tak się nie dzieje, rozważ postawienie dachu płaskiego (opcja znacznie tańsza). Obniża on również koszt dalszej eksploatacji. Inną zaleta płaskich dachów jest zaoszczędzenie na systemie orynnowania oraz na izolacji.

Na czym NIE oszczędzać?

Są aspekty, na których nie powinno się oszczędzać podczas budowy domu. Pierwszym z nich są materiały budowlane. Warto pilnować tego, aby produkty i półprodukty były jak najwyższej jakości, za jak najlepszą cenę. Eksperci uważają, że wybór tanich materiałów złudnie obniża koszt budowy domu (przynajmniej początkowo). Może jednak zdarzyć się tak, że wydatki zwiększą się drastycznie w pierwszych latach po jego postawieniu.

Drugą kwestią jest wybór odpowiedniej, sprawdzonej i rzetelnej firmy remontowej. Jest to niezwykle istotne, szczególnie w przypadku osób, które budują dom po raz pierwszy i kompletnie nie znają się na tej kwestii. Wtedy możemy jedynie polegać na wiedzy, umiejętnościach i doświadczeniu ekipy remontowej. Jeśli zdarzy się tak, że ich praca będzie wykonana źle, niedokładnie, odbije się to znacznie na naszej kieszeni, w późniejszym czasie. Usterki i niedociągnięcia prędzej czy później wyjdą na jaw. W tym przypadku zrezygnuj z zasady „byle było tanio”. Warto pamiętać o tym, że błędy popełnione na początku budowy, mogą być nieodwracalne, powodować duże problemy i sprawić, że budowanie domu marzeń spędza nam sen z powiek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code