Menu

Listwy wykończeniowe, przypodłogowe – bardzo ważny element wystroju wnętrza

Zbliżające się wielkimi krokami lato to świetny czas na remont mieszkania i wiele osób właśnie teraz zaczyna myśleć o różnorakich przeróbkach w swoich domach. Coraz chętniej i częściej wnioskujemy o dłuższy weekend tylko po to, by nieco odświeżyć swoje cztery kąty.

Nie da się ukryć – standardem niemal u wszystkich jest zmiana koloru ścian. Nic dziwnego- chcemy zazwyczaj szybko i sprawnie nadać nowego życia naszym czterem kątom. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że z pozoru zwykła zmiana koloru ścian wiąże się z wymianą istotnego elementu, jakim są listwy przypodłogowe, wykończeniowe. Co musisz o nich wiedzieć i jak je poprawnie zamontować samodzielnie?

listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe – czym są mi w ogóle potrzebne?

Może się wydawać, że listwy wykończeniowe nie są zbyt ekscytującym lub przyciągającym uwagę elementem w pomieszczeniu. Nic bardziej mylnego!

Listwy przypodłogowe, wykończeniowe mają niezwykle duży wpływ na ogólny, estetyczny odbiór danego pomieszczenia. Główną ich funkcją jest łączenie podłogi ze ścianą. Ponadto, zasłania również szczeliny w konstrukcji budynku, czyli dylatacje.

Listwy przypodłogowe mogą skutecznie zakryć większość niedociągnięć spowodowanych remontem, o które jak wiadomo jest dosyć łatwo. Zaletą listw wykończeniowych jest również możliwość ukrycia mało estetycznych kabli. Trzeba przyznać, że mamy obecnie sporo sprzętu tego typu w swoich domach. W końcu, odpowiedni dobór listew podkreśli wygląd i charakter wnętrza.

Jaki mam wybór? Jakie listwy wykończeniowe wybrać?

Niezależnie od tego, czy remontujesz salon czy jakiekolwiek inne pomieszczenie, najczęściej stosowanym rozwiązaniem są listwy przypodłogowe z płyty MDF. Równie często wykorzystujemy listwy z tzw. klejonki sosnowej, które są pokryte naturalnym fornirem albo folią dekoracyjną.

Dodatkowo, możemy również wybrać zupełnie inne rozwiązanie. Będą to listwy wykończeniowe pokryte np. białą okleiną. Dużą zaletą listew tego typu jest możliwość ich wielokrotnego przemalowywania, w zależności od potrzeb i fantazji.

listwy wykończeniowe wystrój

Montaż listew wykończeniowych na własną rękę – czy robisz to dobrze?

Są różne techniki montowania listew wykończeniowych. Najczęściej stosuje się mocowanie do ściany przy użyciu kleju montażowego lub silikonu. Można uznać tą metodę za jedną z najtańszych. Ma ona jednak pewne istotne minusy. Niepoprawnie przymocowane (przyklejone) listwy mogą się np. odklejać od ściany, która była nieco wilgotna. Warto również dodać, że w przypadku większego remontu listwy wykończeniowe trzeba całkowicie oderwać, co powoduje ich zniszczenie.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest kupno gotowego systemu montażu listew przypodłogowych. Sposób ten pozwala na szybki montaż listew na ścianie, ale co ważne jesteśmy również w stanie bez problemu zdemontować je samodzielnie, w razie potrzeby.

Cenne wskazówki krok po kroku

Montaż listew przypodłogowych zawsze rozpoczynamy od przyłożenia ich do ściany oraz odpowiedniego przycięcia. Pamiętaj, aby zostawić kilka milimetrów na narożniki. Następnie, montujemy klamry na ścianie w odstępie około 40-50 cm . Warto pamiętać o tym, że jeśli mamy krzywe ściany, musimy rozmieścić je gęściej).

Podczas montażu listew przypodłogowych korzystamy zazwyczaj z wkrętów lub kołków rozporowych. Po skończeniu tego etapu jesteśmy w stanie poprowadzić przewody wzdłuż ściany, które zazwyczaj chcemy ukryć pod listwami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *