Menu

Materiały budowlane – z czego możesz zbudować swój dom?

Budowa domu to przedsięwzięcie niezwykle kosztowne, czasochłonne i stresogenne. Zazwyczaj jest tak, że osoby decydujące się na ten krok, w swoich głowach mają już zamysł dotyczący wyglądu domu, aranżacji wnętrza, a przed oczami mają kolory ścian w poszczególnych pomieszczeniach. Nie ma w tym nic dziwnego- zbudowanie swoich czterech kątków to spełnienie marzeń, wielu osób.

Jednak, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej i naszą przygodę musimy zacząć od pytania, jak konkretnie zbudować dom, aby był trwały i bezpieczny. Idzie za tym wybór materiałów, które cechować się będą świetną jakością oraz adekwatną ceną. Jest to jedna z pierwszych, poważnych decyzji, jaką musimy podjąć na początku budowy domu. Każda osoba, która inwestuje swój czas i pieniądze, musi świadomie wybrać wszystkie materiały budowlane. A więc, z czego obecnie możemy wybierać i co będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszego domu?

Jak wybudować dom- wstępne informacje

Na tym etapie możemy zadać sobie pytanie, dlaczego wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest aż tak istotny? Może się wydawać, że skoro koszt produktów tego typu stanowi jedynie niewielki procent ogólnej ceny budowy domu, możemy wybrać dowolną, „pierwszą lepszą” opcję. Jednak nic bardziej mylnego. Musisz liczyć się z tym, że większość naszych pieniędzy pochłonie np. wykończenie domu, wybór dachu, zamontowanie okien oraz wszelakie inne instalacje. Materiały budowlane są również niezwykle istotne. Złe jakościowo lub nietrafione wybory mogą spowodować np. wydłużanie się terminu oddania budynku czy zwiększone późniejsze koszta (napraw).

Późniejsze użytkowanie domu zależy właśnie od mądrego wyboru, już na początku. Na co zwracać uwagę, wybierając materiały? Czy cena materiałów budowlanych ma znaczenie? Na rynku budowniczym, z roku na rok przybywa rozwiązań technologicznych. Okazuje się, że klienci coraz częściej mogą dostać świetną jakość za niewielkie pieniądze. Jakie mamy możliwości?

Materiały budowlane

Dobre materiały budowlane powinny cechować się wytrzymałością oraz odpornością na hałas czy zdolność wytwarzania odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz budynku. Okazuje się, że większość dostępnych obecnie na rynku materiałów, spełnia te funkcje. Inwestorzy mogą mieć w zasięgu swojego portfela materiały, które są ponadprzeciętne jakościowo, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej ceny.

Pustaki i cegły

Budowa domu to proces, który wymaga od nas wnikliwego przeanalizowania wszystkich aspektów. Jednym z nich jest wybór tworzywa, z którego nasz dom ma powstać. Materiały budowlane takie jak cegły czy pustaki są niezwykle często wybierane przez inwestorów.

Pustaki są zrobione z gliny połączonej z mieszanką żużlowo-popiołową, wełną mineralną i innymi dodatkami, takimi jak trociny czy celuloza. Wszystkie te składniki wpływają na trwałość materiału a czerep pustaka ma strukturę porowatą i drążenia wewnętrzne, co daje świetną izolacyjność cieplną produktu oraz lekkość.

Cegły ceramiczne różnią się klasami wytrzymałości. Mogą być zarówno drążone jak i pełne. Cegły są zazwyczaj wykorzystywane do budowy ścian nośnych. Wtedy, grubość takiej ściany może sięgać od 19 do 50 cm. Materiały budowlane tego typu są wykorzystywane od wieków.

Pustaki keramzytobetonowe

Materiały budowlane keramzytobetonowe to mieszanka betonu i kruszywa keramzytowego (ma ona postać porowatych, lekkich granulatów, które są wytwarzane w procesie spieniania i spiekania gliny).
Produkty tego typu są w charakterystycznym, szarawym lub różowo-ceglastym kolorze.

Beton komórkowy

Ceny materiałów budowlanych mogą się od siebie różnić. Zawsze szukamy najlepszej opcji cenowej, która cechować się będzie również świetną jakością. Bloczki z betonu komórkowego są bardzo ciepłe i lekkie. Podobnie jak cegła ceramiczna, beton komórkowy posiada mikropory napełnione pęcherzykami powietrza. Powstają one z połączenia piasku, cementu, pasty aluminiowej oraz środka pianotwórczego. Wybierając takie rozwiązanie, zwróć uwagę na izolację. Brak zewnętrznej spowoduje „uciekanie” ciepła z domu, poprzez mostki termiczne.

Silikaty

Silikaty to materiały budowlane (bloczki wapienno-piaskowe), które charakteryzują się białą barwą. Składają się one w głównej mierze z piasku, wapnia i wody. Silikaty nie nadają się do stawiania ścian jednowarstwowych.

Ekologiczne materiały budowlane?

Na rynku polskim powstaje coraz więcej materiałów budowlanych, które może określić jako ekologiczne (chociaż dalej jest to nisza). Przy ich wytwarzaniu, producenci kładą ogromny nacisk na ekologię.

„Naturalne surowce to bezpieczne surowce. Dbając o zdrowie naszych domowników, a także kondycję naszego środowiska warto zwrócić uwagę nie tylko na skład materiałów budowlanych, ale również sposób w jaki są one produkowane. W świetle wysokich emisji CO2, myślenie ekologiczne ma znaczenie. Dlatego nasze produkty są eko.”

Rafał Barbachowski, właściciel Cegielni Plecewice

Ekologiczne materiały budowlane pojawiające się na naszym rynku, dają początek sporym zmianom. Okazuje się, że wcale nie odstają ceną od „normalnych” produktów budowlanych. Podążając taką ścieżkę, w niedalekiej przyszłości będziemy w stanie dorównać np. rynkowi skandynawskiemu. W tamtych rejonach, ekologiczna produkcja to niemalże wymóg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code