Menu

Panele czy prawdziwe drewno? Jaką podłogę wybrać?

Wielu właścicieli mieszkań oraz domów stoi właśnie przed dylematem dotyczącym tego, czy wybrać panele podłogowe sztuczne, czy z prawdziwego drewna. Zazwyczaj, planowanie aranżacji mieszkania lub domu zaczynamy od wyboru kolorystyki lub ewentualnie motywu przewodniego. Jest prawdą, że wybór odpowiedniej podłogi to również jedna z pierwszych decyzji, którą musimy podjąć i determinuje ona nasze dalsze działania (np. wybór drzwi, okien, dodatków, mebli itd.). Niewątpliwie, podłoga jest jednym z najważniejszych elementów wystroju. Zastanawiasz się, jaką wybrać?

Podłoga oraz listwy przypodłogowe to temat, nad którym można debatować godzinami, ponieważ obecnie na rynku mamy dostęp do naprawdę wielu różnorakich opcji. Dziś jednak skupimy się na porównaniu dwóch typów podług.

Co warto wybrać- panele podłogowe czy deski drewniane?

Która opcja będzie dla Ciebie najlepsza?

listwy podłogowe

Wybór nie jest prosty i oczywisty

„Podłoga jest dla aranżacji wnętrz tym, czym fundament dla domu.”

Wielu projektantów wnętrz zdecydowanie zgadza się z tą tezą. Właśnie od tego, jaką strukturę czy kolor będzie miała podłoga zależeć będzie dalsza aranżacja naszego wnętrza. Okazuje się, że Polacy kochają ten surowiec i materiały, które wyglądem go przypominają. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest się dokładnie zapoznać z zaletami oraz wadami obu rozwiązań- paneli, jak i prawdziwego drewna.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że obecnie panele podłogowe mogą być naprawdę zaskakująco dobre jakościowo. Podobnie jest z drewnem. Wybór jest więc stosunkowo trudny i zależy tak naprawdę od kilku czynników- głównie budżetu oraz osobistych preferencji.

Coraz większy dostęp do egzotycznych surowców oraz rozwój nowych technologii spowodował, że drewno oraz materiały drewnopodobne dają nam spore możliwości aranżacyjne.

Podłoga drewniana

Drewniana podłoga oraz odpowiednie i dopasowane kolorystycznie listwy podłogowe to kwintesencja elegancji i klasyki. Główną różnicą pomiędzy materiałem tego typu a panelami z tworzywa sztucznego jest oczywiście cena, jak również odczucia dotykowe. W kontekście bardzo tanich paneli czasem element wizualny również może grać tutaj dużą rolę. Podłoga drewniana jest zazwyczaj ciepła oraz miła w dotyku i zdecydowanie zachęca do chodzenia na boso (w przeciwieństwie do paneli).

Drewno ma również inne zalety, o których nie każdy wie. Po pierwsze ten naturalny surowiec ma właściwości higroskopijne, czyli pochłaniające nadmierną wilgoć z pomieszczenia. Następnie, podłoga drewniana świetnie wygłusza hałasy. Po trzecie, drewno jest w stanie „oddać” wilgoć do pomieszczenia, w którym jest za sucho. Wszystko po to, aby utrzymać odpowiedni mikroklimat w danym pomieszczeniu. Może to nawet skutkować znacznym polepszeniem się naszego samopoczucia.

Panele podłogowe i listwy podłogowe z materiałów drewnopodobnych

Panele podłogowe oraz listwy przypodłogowe to wersja zdecydowanie bardziej ekonomiczna. Jednak warto pamiętać o tym, że decydując się na takie rozwiązanie nie możemy kierować się tylko i wyłącznie niską ceną. W przypadku paneli zwróć szczególną uwagę na jakość oferowanego produktu. Najczęściej warto wziąć pod uwagę dwa czynniki- gęstość płyty nośnej oraz klasę ścieralności paneli. To dwa najistotniejsze aspekty, wpływające na żywotność podłogi wyłożonej panelami drewnopodobnymi.

Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać jest to, że panele występują w różnych grubościach. Im grubsze- tym będą lepsze jeśli chodzi o jakość. Inne cechy, o których muszę wspomnieć to również to, że panele określane przez specjalistów jako „dobre”, mają klasę ścieralności na poziomie AC6. Jeśli będą odpowiednio grube, nie będą narażone na tzw. „puchnięcie” w trakcie użytkowania. Podwyższona gęstość z kolei sprawia, że panele nie odkształcają się zbyt szybko.

Panele podłogowe a system przenikania wilgoci

Ostatnim i niezwykle ważnym aspektem w kontekście paneli podłogowych jest tzw. system przenikania wilgoci. To bardzo istotna sprawa jeśli chodzi o pomieszczenia, w których podłoga ma styczność z dużą wilgocią lub po prostu wodą (łazienka, kuchnia, przedpokój). Warto wybierać panele, które taki system posiadają. Wtedy, pióra które znajdują się wewnątrz są pokryte specjalnym woskiem. Wspomaga on uszczelnianie łączeń. Dodatkową opcją, na którą możemy się obecnie zdecydować są panele antystatyczne, czyli niwelujące osiadanie kurzu na podłodze. Co ważne, ta właściwość nie znika w trakcie użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code