Menu

Wybór drzwi wewnętrznych do mieszkania

Przeprowadzasz remont mieszkania? Zadbaj o estetykę i funkcjonalność wnętrz, starannie dopasowując wszystkie elementy wykończenia oraz wyposażenia wnętrz. Oprócz kolorystyki ścian, rodzaju podłóg oraz mebli dopasuj także nowoczesne drzwi i ościeżnice. Jest to element często niesłusznie traktowany po macoszemu podczas urządzania mieszkań. Drzwi nie tylko wpływają na estetykę pomieszczeń, ale również zapewniają wygodę i funkcjonalność. Wydzielają strefy w mieszkaniu, tłumią dźwięki, stanowią istotny element jeśli, chodzi o ciągi komunikacyjne.

Obecnie w modzie są otwarte przestrzenie i często wykonując remont, zdecydujemy się zrezygnować z drzwi wewnętrznych. Likwidujemy ściany działowe i łączymy ze sobą pomieszczenia, wybierając np. otwartą kuchnię połączoną z salonem zamiast dwóch oddzielnych pomieszczeń. Strefy w mieszkaniu są wydzielane za pomocą mebli, parawanów itp. Tradycyjne rozwiązania również posiadają jednak bardzo wiele zalet. Solidne drzwi do pomieszczeń zapewniają prywatność i spokój. Tłumią dźwięki, skutecznie izolują zapachy z kuchni. Jeśli jesteś zwolennikiem podziału pomieszczeń i robisz remont, pomyśl o tym, by wymienić drzwi i ościeżnice dla uzyskania nowoczesnego efektu. Wybierając się do sklepu z wyposażeniem, warto n samym początku podjąć decyzję o rodzaju drzwi – ich wyglądzie i sposobie otwierania.

Drzwi uchylne

Najstarszym i wciąż najbardziej popularnym rodzajem są drzwi uchylne jednoskrzydłowe. Tego rodzaju rozwiązanie wymaga zapanowania ciągów komunikacyjnych oraz całej aranżacji, zanim dokonamy wyboru samych drzwi. Należy na samym początku zadecydować o tym, czy będą się one otwierały do wewnątrz czy na zewnątrz pomieszczenia oraz czy zastosujemy drzwi lewe, czy prawe. By otwierać drzwi, niezbędne będzie pozostawienie wolnej przestrzeni w okolicy skrzydła. Należy też pomyśleć o tym, by sposób ich otwierania był wygodny i nie zakłócał komunikacji, szczególnie w małych pomieszczeniach.

Osobnym typem drzwi uchylnych są duże drzwi dwuskrzydłowe. Niegdyś były one stosowane w kamienicach, jako elegancki element aranżacji przestronnych wysokich mieszkań. Obecnie takie rozwiązanie znów wraca do łask, gdyż jest dobrym sposobem na podział przestrzeni. Po otwarciu dużych drzwi uzyskujemy większą przestrzeń, łącząc w ten sposób dwa pomieszczenia i zyskując idealne miejsce np. do organizacji rodzinnych przyjęć. Drzwi dwuskrzydłowe są korzystnym rozwiązaniem w przypadku dużych mieszkań. Sprawdzają się między innymi w apartamentach i pofabrycznych loftach.

Drzwi przesuwne i harmonijkowe

W małych mieszkaniach, w których liczy się każdy metr kwadratowy wolnej przestrzeni, bardzo dobrze sprawdzają się drzwi harmonijkowe oraz przesuwne. Pierwszy rodzaj jest bardzo funkcjonalny, gdyż takie drzwi nie potrzebują miejsca do otwierania. Bezpośrednio w sąsiedztwie otworu drzwiowego mogą znajdować się meble i sprzęty. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wejście musi być odpowiednio duże, gdyż harmonijka po otwarciu zajmuje miejsce w otworze drzwiowym. Nie jest to zatem dobry wybór w przypadku drzwi mniejszych niż standardowe, np. 60 i 70 cm.

Drzwi przesuwne wyglądają bardzo nowocześnie i mają lepsze właściwości izolacyjne niż drzwi harmonijkowe. Ten rodzaj wymaga zamontowania specjalnej szyny. Należy oczywiście uwzględnić miejsce na przesuwanie drzwi w aranżacji pomieszczenia, jednak przy odpowiednim rozplanowaniu można uzyskać doskonały efekt i wysoką funkcjonalność.

Przyprowadzając remont mieszkania, nie należy zapominać o tym, jak ważną rolę pełnią w aranżacji estetyczne drzwi i ościeżnice. Wybór kolorów i wzorów jest tak szeroki, że odpowiednio dopasowując ów element wystroju, możemy zyskać bardzo wiele, jeśli chodzi o estetykę wnętrz. Wybierając drzwi do mieszkania koniecznie zwróć uwgaę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Izolacja akustyczna to podstawa w przypadku drzwi wewnątrzklatkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *